27. 9. 2019

ZBOP SR v médiách: Zbrojári súhlasia so spoločnými nákupmi munície pre krajiny V4

Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenskej republiky víta iniciatívu na spoločné nákupy munície krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

S návrhom prišiel český minister obrany Lubomír Metnar na stretnutí s rezortnými partnermi zo Slovenska, Maďarska a Poľska v Ostrave.

Zbrojári ponúkli slovenskému ministerstvu obrany spoluprácu pri príprave potenciálnych spoločných modernizačných projektov v zmysle memoranda, ktoré nedávno uzavreli.

“Slovensko je historicky tradične silné vo výrobe munície, ktorá vo svojich kategóriách patrí k európskej špičke. Naši členovia sú pritom schopní zabezpečiť nielen samotnú výrobu, ale aj kompletný životný cyklus munície,” uviedlo v stanovisku Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR.

Český minister obrany Lubomír Metnar na rokovaní v Ostrave (19. až 20. 9.) predstavil užšiu spoluprácu vo vyzbrojovaní a nákupe munície ako jedny z priorít v rámci predsedníctva Českej republiky vo V4.

“Národní riaditelia pre vyzbrojovanie majú za úlohu definovať konkrétny typ munície a majú nájsť spôsob realizácie,” informoval.

Zdroj: TASR , 26.9.2019