Dôležité informácie o testovaní zamestnancov

Počnúc stredou 27. januára 2021 sa na Slovensku sprísňuje zákaz vychádzania tak, že aj do práce môžu ísť ľudia, len ak sa preukážu negatívnym testom na koronavírus. V tomto zmysle bude testovanie povinné. Rozhodla o tom včera vláda, ktorá zároveň vyhovela najdôležitejším požiadavkám firiem, týkajúcich sa testovania zamestnancov.

Antigénové alebo PCR testy, vykonané od 18.1.2021,  budú platiť ako povolenie na vstup na pracovisko od 27. januára do 3. februára 2021. Dňa 29. januára 2021  vláda oznámi, v ktorej polovici okresov bude naďalej platiť zákaz vychádzania bez negatívneho testu aj pre cestu do práce. Tento zákaz v nich bude potom platiť od 3. do 7. februára 2021.

Epidemiologické opatrenia sa teda sprísnia, ale bez toho, aby sa museli zatvárať výrobné firmy. Po 8. februári by pri priaznivom priebehu epidémie mal začať platiť covid automat, ktorý už schválila vláda.

Čo to znamená pre firmy:

  • Firmy sa nebudú musieť báť zakázať ľuďom bez negatívneho výsledku testu vstup do podniku, pretože sa budú môcť oprieť o uznesenie vlády.
  • Firmy môžu, ale nemusia testovať svojich zamestnancov  ďalších ľudí. Ak to však budú robiť, dostanú od vlády testy, poradenstvo a zrejme 3 eurá na jednu otestovanú osobu.
  • Podniky získajú aj právo vydávať certifikáty o výsledku presne také, aké bude vydávať samospráva a iné štátom autorizované testovacie strediská.