Prezident ZBOP SR rokoval s riaditeľom NBÚ

Národný bezpečnostný úrad plánuje na jeseň predstaviť novelu kybernetického zákona.

Informoval o tom hovorca NBÚ Peter Habara po stredajšom stretnutí riaditeľa úradu Romana Konečného s prezidentom Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR Tiborom Strakom.

Hekerské útoky sú na vzostupe

Novelizáciu kybernetického zákona považuje Straka za kľúčovú pre Slovensko. „Vo svete sa odohráva čoraz viac hekerských útokov, musíme byť na ne pripravení,“ povedal.

„Národný bezpečnostný úrad dlhodobo dokazuje, že drží krok s nesmierne flexibilným svetom kybernetických hrozieb a výziev,“ dodal Konečný. Témou stretnutia bola aj implementácia európskeho toolboxu kybernetickej bezpečnosti 5G sietí, v ktorej sa priebežne angažuje odborná verejnosť.

Pri príprave novej bezpečnostnej a obrannej stratégie hovorili o možnostiach, ako aktívne pristupovať k ochrane bezpečnostných, zahraničnopolitických a ekonomických záujmov Slovenska.

Kratšie bezpečnostné previerky

Prezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu na stretnutí ocenil tiež snahu úradu skracovať zákonné lehoty na bezpečnostné previerky fyzických a právnických osôb, ktoré sú potrebné pri exporte tovaru do zahraničia.

Stretnutie šéfov Národného bezpečnostného úradu a Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu nadväzuje na memorandum o spolupráci, ktoré vlani v auguste podpísali obe strany v Trenčíne.

Určili ním oblasti, mieru a efektivitu spolupráce, najmä vo sfére kybernetickej bezpečnosti – jednej z dominantných agend úradu.