ZBOP SR: Domáci obranný priemysel prežije len vďaka exportu

Slovenské firmy, ktoré sú členmi Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu, exportovali minulý rok domáce produkty v stovkách miliónov eur. S ministrami hospodárstva a zahraničných vecí hľadali spôsoby ako zefektívniť vývoz do cudziny.

Domáci obranný priemysel dnes zamestnáva na Slovensku 10 000 ľudí, ich práca je závislá na exporte výrobkov do zahraničia. Firmy, ktoré sú členmi Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP SR) majú ročne tržby presahujúce miliardu eur.  O možnostiach ako zjednodušiť export a prispieť k rozvoju domáceho obranného priemyslu rokovali zástupcovia firiem s ministrami hospodárstva a zahraničných vecí. ,,Export pre firmy domáceho obranného priemyslu je kľúčový, vyvážame až 99% našich výrobkov. S predstaviteľmi vlády sa snažíme nájsť spôsoby ako zrýchliť      a zefektívniť procesy súvisiace s povoľovaním vývozov”, uviedol Tibor Straka, prezident ZBOP SR.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík bude podporovať a riešiť možnosti rozvoja domáceho obranného priemyslu. Ako dodáva Tibor Straka ,,teší nás záujem pána ministra Sulíka riešiť komplikovanú situáciu s exportom a aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho obranného priemyslu. To s čím sa dnes potýkame je fakt, že slovenské firmy sa komplikovanejšie dostanú k udeleniu exportných licencií, ako firmy v iných štátoch EÚ, čo ich dostáva do konkurenčnej nevýhody. Pán minister Korčok nás ubezpečil, že bude podporovať všetky vývozy, ktoré budú vo vymedzených rámcoch, čo oceňujeme”.

Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenskej republiky spája 49 firiem domáceho obranného priemyslu. Jeho členovia zamestnávajú 10 000 ľudí a ich kumulované tržby presahujú ročne miliardu eur.